Czy kwiatowy zapach, dodatek jedwabiu i wygładzających silikonów jest najważniejszy przy wyborze szamponu dla psa? A może najlepiej kupić najdroższy z możliwych, aby mieć pewność najwyższej jakości? Lub użyć szamponu, który mamy na naszej łazienkowej półce? Przed wyborem szamponu, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jaki szampon będzie najlepszy dla Twojego psiaka!
Czy psa trzeba kąpać?
Kilka spacerów dziennie, a na nich przeróżne niespodzianki! A to kałuża, a to błoto, świeżo skoszona trawa, rozsypane śmieci czy odchody innego zwierzaka. To wszystko potencjalne rzeczy, w które pies może wskoczyć, a nawet się wytarzać. Piasek, kurz, pasożyty, mikroorganizmy. Piasek, kurz, pasożyty, mikroorganizmy i wiele innych ląduje w sierści naszego psa. A później, ze względu też na to, że psy nie dbają o higienę z taką starannością jak koty, trafia później na nasze dywany, sofy czy łóżka. Często wystarczy wyczesanie naszego czworonożnego przyjaciela, ale i kąpiel jest wskazana. Jednak, tak jak pisaliśmy w artykule: Jak często kąpać psa? – nie możemy psa myć zbyt często! Szczególnie tych przebywających częściej na podwórku niż w domu czy mieszkaniu! Zbyt częste kąpiele zaburzają naturalną mikroflorę oraz barierę ochronną na skórze.
Szampon dla ludzi dobry dla psa?
W drogeriach możemy kupić tyle rodzajów szamponów dla ludzi. Dedykowanych różnym włosom, problemom, mających przeróżne właściwości. Czy nie znajdziemy wśród nich takich, które nadają się również do kąpania psa? Odpowiedź jest krótka i jednoznaczna: nie. Dlaczego? Ponieważ skóra nasza a psa ma różne pH. U ludzi jest lekko kwaśna, psy mają odczyn neutralny. Mniejszą szkodą dla nas ludzi byłoby więc umycie włosów preparatami dla psów niż odwrotnie. Nasze szampony niszczą paszcz kwasowy psiaków. Skóra staje się wtedy bardziej sucha, łuszcząca się, oraz podatna na pasożyty, wirusy i bakterie.
Cechy dobrego szamponu dla psa
Wchodzimy do sklepu i szukamy dobrego szamponu dla psa. Tylko co, w przypadku szamponu dla psów właśnie znaczy słowo „dobry”? Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy i wyróżniki, którymi warto się kierować:
- bezzapachowy lub ledwo wyczuwalny zapach – aby nie podrażniał nosa psa,
- o odpowiednim pH,
- bez dodatków parabenów, alkoholi, barwników, perfum, SLS/SLES, perfum,
- wyprodukowany na bazie naturalnych składników,
- im krótszy skład tym lepszy.
Powyższe cechy możemy sprawdzić w sklepie czytając etykiety. Ważne jednak aby zaobserwować czy również w użyciu, podczas kąpieli jest „dobry” czyli:
- czy dobrze się spłukuje,
- czy nie wysusza, nie podrażnia ale też zbytnio nie natłuszcza skóry i sierści,
- pies go akceptuje.
Jeżeli spełni wszystkie te kryteria, możemy spokojnie zapisać nazwę szamponu i kupić go ponownie w przyszłości.
Szampon dla psa, a różne potrzeby
Gdy już wiemy, co to znaczy dobry szampon dla psa, stajemy przed wyborem jaki typ szamponu wybrać. Możemy spotkać szampony przeciwłupieżowe, przeciwpasożytnicze, dla alergików. Ale też dedykowane różnym kolorom sierści, częstotliwości mycia czy wiekowi psa. Jeżeli nasz pies nie ma żadnych chorób skórnych, a lekarz weterynarii nie zarekomendował żadnych specjalnych środków pielęgnujących, możemy spokojnie wybrać szampon niespecjalistyczny, a dedykowany konkretnym rasom czy typom sierści. Producenci wybierając składniki szamponów wzięli pod uwagę najważniejsze potrzeby, tak aby maksymalnie wykorzystać właściwości składników i tym samym zadbać o sierść naszych czworonożnych przyjaciół. W naturalnych szamponach dedykowanych jasnej sierści częstym dodatkiem jest ekstrakt z rumianku, który ma właściwości wygładzające skórę, rozjaśnia sierść i włosy psów. Ekstrakt z jedwabiu nawilża i zapobiega kołtunieniu się sierści długiej. Ekstrakt z żeń-szenia dodawany jest do szamponów, które przeznaczone się do częstego mycia, aby złagodzić i nawilżać skórę. Warto więc przeczytać etykietę i wybrać szampon, który najlepiej odpowiada opisowi naszego psiaka.