Producent Karm i Kosmetyków

dla Psów

Linienie psa – jak sobie z nim radzić?

Rozpoczął się okres linienia, Twój pies mieszka w domu i już ogarnia Cię rozpacz na myśl o miesiącu odnajdywania sierści w każdym zakamarku Twojego domu? Rozumiemy. I choć linienia nie da się zatrzymać – jest naturalnym i potrzebnym procesem, to jednak istnieją sposoby na to, aby ułatwić sobie i zwierzakowi przejście przez ten okres. Podpowiadamy, jak radzić sobie z linieniem psa.

Linienie - co to jest?

 

Linienie to nic innego, jak wymiana okrywy włosowej na nową. Do pewnego momentu sierść psa rośnie, a następnie obumiera i wypada. Zastępowana jest ona nową warstwą sierści. Cykl ten stale się powtarza. Dlatego mając w domu psa, jego sierść nieustannie znajdujemy w naszym otoczeniu. Jednak, zazwyczaj, dwa razy do roku intensywność linienia zdecydowanie się zwiększa. Zazwyczaj wczesną wiosną, oraz na jesień. Są to okresy odczuwalnych zmian temperatury, na które nasze pupile reagują. Intensywność linienia zależy od wielu czynników. Możemy je podzielić na wewnętrzne:
- rodzaj sierści,
- kondycja zdrowotna,
- hormony,
- odżywianie.

Oraz wewnętrzne:
- długość dnia,
- temperatura otoczenia,
- przyjmowane leki,
- zabiegi pielęgnacyjne.

 

 

Jak ograniczyć i skrócić czas linienia u psa?

 

Każdy opiekun psa na początku powinien zdać sobie sprawę, że nie da się zahamować linienia. Ba, byłoby to bardzo niezdrowe dla naszych pupili. To tak, jakby nam kazano cały czas chodzić w wełnianym płaszczu – przy temperaturze – 10 jak i przy + 29. Możemy za to skrócić nieco ten okres oraz zadbać, aby był on nieco bardziej pod naszą kontrolą. Jak? Przede wszystkim wyczesując psa! Usuwanie martwych psich włosów z pewnością pomoże nam zredukować ilość sierści gubionej w całym domu czy mieszkaniu. Codzienne wyczesywanie psa powinno być więc naszą rutyną – najlepiej przez cały rok! Czego używać do czesania psa? Na rynku znajdziemy naprawdę wiele szczotek, grzebienie czy trymerów, które dopasowane są do konkretnego rodzaju sierści. O pielęgnacji psiej sierści i skóry pisaliśmy w artykule: tu 
Aby wybrać najlepszy produkt, warto wybrać się do sklepu zoologicznego lub groomera, który fachowo oceni i dobierze najlepszy sprzęt.
Suplementacja i prawidłowe odżywianie również na wpływ na to, jak pies przechodzi przez proces linienia. Dobrej jakości karma, która jest bogata w białko i składniki mineralne, to must have dla naszego psa!

 

 

Kąpiele psa a linienie

 szampony naturalne dla psa super beno

Również kąpiele mogą skrócić czas linienia. Podczas wymiany sierści wiele psów drapie się, ma łupież lub zaczerwienioną skórę, dlatego właśnie kąpiel może wspomóc naszego zwierzaka z lepszym poradzeniem sobie z wiosenną lub jesienną przemianą. Jednak należy pamiętać, że psa nie możemy kąpać często. Co 2-3 miesiące to wystarczający okres. Istnieją więc dwie szkoły kąpania w okolicach linienia:

- kąpiele w 3-5 dniu po rozpoczęciu linienia, które może pomóc psu ze swędzącą skórą, jak również pomoże w rozczesywaniu

- kąpiele pod koniec zmiany sierści – aby pozbyć się wszystkich martwych włosów, oraz dokładnie oczyścić skórę zwierzęcia.

Decyzję o tym kiedy wykąpać psa, najlepiej podjąć po obserwacji i analizie jego zachowania oraz stanu skóry.

 

Jak sprzątać sierść psa?

 Sprzątanie psiej sierści

Nasz pies zadbany, czas zadbać o otoczenia, w którym wspólnie z nim żyjemy. I nie chodzi w tym tylko a aspekt estetyczny, ale również o zdrowie. Albowiem oprócz kurzu i brudu w sierści znajdziemy również bakterie, a nawet pasożyty. Bez obawy – są one zazwyczaj neutralne dla psa, jednak osoby borykające się z alergiami czy małe dzieci, mogą odczuć dyskomfort. Gdy zastanawiamy się, jak pozbyć się z domu sierści z domu, warto spojrzeć jak radzą sobie z nią specjaliści! A więc groomerzy, a nawet…fryzjerzy. W tych gabinetach najczęściej znajdziemy szczotki z gumowym włosiem. Świetnie zbierają sierść, a jednocześnie niezwykle łatwo się je czyści. Włosy i sierść nie przyczepiają się do włosia szczotki. Odkurzać również jest naszym sprzymierzeńcem, natomiast trzeba pamiętać o regularnym opróżnianiu worka czy pojemnika w nim. Wiele osób poleca i zachwala również odkurzacze samosprzątające. Kolejną rzeczą, bez której nie obędzie się dom ze zwierzakiem są rolki samoprzylepne. Zazwyczaj stosujemy je do ubrań, jednak pamiętajmy też o regularnym szczotkowaniu sof i łóżek. Nawet jeżeli pies nie ma pozwolenia na wskakiwanie i przesiadywanie na nich. Jeżeli to możliwe – wyczesywanie przeprowadzajmy na zewnątrz. Każdy stracony włos poza domem, to łatwiejsze sprzątanie dla domowników. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu posłania swojego psa – legowisko to nie tylko ogromne ilości sierści, ale również bakterii. Raz w miesiącu wypierz całe posłanie w szamponie dla psa.

A co z ubraniami? Oprócz rolek samoprzylepnych to pranie jest najlepszą metodą pozbycia się wbitej sierści. Aby jednak podczas prania, łatwo dała się usunąć, warto do pralki wlać 1/3 szklanki octu, który to zmiękczy sierść i spowoduje, że kłaczki łatwiej odejdą od materiału.

 

 

A gdy psu wypada naprawdę dużo sierści?

Wypadanie sierści czy też zły stan skóry to jeden z pierwszych oznak chorobowych psa. Skąd więc wiedzieć kiedy tracenie sierści przez psa, to jeszcze linienie, a kiedy już problem? Najważniejsze to podczas wyczesywania psa sprawdzanie stanu sierści i skóry. Wszelkie zaczerwienia, wyłysienia czy krostki to oznaka, że coś się dzieje. Choć wydaje nam się, że linienie trwa wiecznie, to pamiętajmy, że ten największy pik wypadania sierści trwa 1-1,5 miesiąca. Przedłużające się wypadanie, to może być juz problem. Jeżeli więc zaczynasz mieć wątpliwości czy u Twojego psa wszystko w porządku, przeczytaj nasz artykuł i w razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

 

Kategoria: