Niestety mimo najszczerszych chęci, nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować psa, aby nie jadł tego, co mu akurat pod nosem się pojawi. Dotyczy to również roślin – tych dziko rosnących, z którymi może się spotkać na spacerze, ale też roślin w domu.
Objawy zatrucia u psów
Zacznijmy od tego, co może się stać, kiedy nasz psiak zje trującą dla niego roślinę. Objawy mogą być różne i zależne od ilości zjedzonej części, toksyczności rośliny i stanu zdrowia pupila oraz jego masy ciała. Objawy zatrucia to przede wszystkim te, ze strony układu pokarmowego. Czyli objawy niestrawności: biegunka, wymioty, bóle brzucha, apatia. Tak naprawdę to właśnie wymioty są najlepszym z możliwych objawów zatrucia, ponieważ jeżeli pojawią się wystarczająco szybko, organizm psa pozbędzie się maksymalnie dużej ilości toksycznej substancji.
Innymi objawami zatrucia są poparzenia pyska czy języka, zapalenie spojówek czy silne łzawienie. Te najcięższe zaś związane są z zaburzeniami pracy serca czy układu nerwowego - w tym wstrząs i śpiączka. Również stan skóry – świąd, krostki, wysypki – jest dla nas informacją, że z psem dzieje się coś złego i może to być sygnał właśnie zatrucia pokarmowego.
Rośliny trujące dla psów
Poniższa lista nie jest kompletna, ponieważ tak naprawdę KAŻDA roślina jest potencjalnie trująca dla naszego psa. Niektóre mogą wywołać tylko niewielkie niestrawności. Dlatego poniższy spis uwzględnia rośliny, które bardzo często występują w naszych domach oraz ich stopień toksyczności jest wysoki bądź umiarkowany.
Rośliny doniczkowe – 5 często występujących i trujących dla psów
Oleander – jego toksyczność jest wysoka, a objawy zatrucia to: drżenie mięśni, wymioty i krwawa biegunka, zaburzenia pracy serca
Psianka – jest również bardzo toksyczna i zaburza pracę układu żołądkowo-jelitowego. Objawy zatrucia psów to: dezorientacja, osłabienie, spadek tętna
Anturium – jego toksyczność jest umiarkowana. Po spożyciu przez psa dochodzi do podrażnienia jamy ustnej, wymiotów i trudności w połykaniu.
Cyklamen – silnie trująca dla psów. Podrażnia pysk, uszkadza błony śluzowe żołądka. Pies może mieć trudności w przełykaniu, oddychaniu.
Begonia – jest umiarkowanie toksyczna i powoduje u psów wymioty oraz osłabienie
Rośliny ozdobne, które są trujące dla psa
Większość roślin cebulkowych, które znajdziemy w naszych ogródkach oraz na parapetach jest dla psów trująca. Największe stężenie toksycznych dla psów substancji występuje w cebulkach właśnie, dlatego szczególnie opiekunowie psów „odkrywców”, które uwielbiają kopać w ziemi, powinni zwrócić szczególną uwagę na swoich pupili. Do roślić cebulkowych najbardziej trujących zaliczamy:
Hiacynta – wywołuje wymioty i biegunkę
Tulipana – objawami są niestrawności pokarmowe
Narcyza – doprowadza do wymiotów, biegunki, bóli brzucha.
Krzewy i drzewa, na które warto uważać mając psa
Jak wspominaliśmy, również na spacerze czy wypuszczając psa na podwórko, musimy się liczyć z tym, że zje roślinę trującą dla niego. Warto więc wiedzieć na jakie rośliny zwracać szczególną uwagę.
Hortensja ogrodowa – jej spożycie przez psy objawia się niestrawnością – wymiotami, biegunką czy apatią.
Bieluń dziędzierzawa – jest wysokotoksyczny! Powoduje wymioty, zaburzenia widzenia i nadmierne ślinienie się
Cis pospolity – to również roślina silnie toksyczna dla psów. Może powodować drgawki, zaburzenia oddychania, a nawet zgon w wyniku ostrej niewydolności serca
Czarny bez – najczęstszą przyczyną zatruć jest spożycie przez psa niedojrzałych owoców. Może to spowodować krwawą biegunkę, wymioty, osłabienie, ale również zaburzenia oddychania i przyspieszone tętno.
Jarzębina – również spożycie owoców może spowodować podobne, jak w przypadku czarnego bzu objawy.
Co zrobić, gdy pies zje trującą roślinę?
Gdy tylko zauważymy, że zjada toksyczną dla niego roślinę, natychmiast zabierzmy psa do gabinetu weterynaryjnego. Najważniejsze to jak najszybsze wywołanie wymiotów oraz leczenie objawów zatrucia. Następnie pies zostanie poddany płukaniu żołądka. Zazwyczaj też wykonuje się kontrolnie morfologie krwi i badania mające na celu ustalenie czy narządy wewnętrzne funkcjonują poprawnie. Takie badania powtarza się po kilku dniach, ponieważ toksyna może działać z opóźnieniem.
Zabierając psa do weterynarza, warto na szybko zobaczyć jaką roślinę zjadł pies (najlepiej kawałek jej oderwać i wziąć ze sobą) oraz sprawdzić jaką dokładnie jej część. Jak wcześniej zauważyliśmy, ma to wielkie znaczenie, aby oszacować możliwe skutki spożycia przez psa.