Producent Karm i Kosmetyków

dla Psów

Krople przeciwko kleszczom dla psa – ocena, skuteczność i zasady aplikacji

Wiosenna pogoda, coraz bardziej zielona trawa i zapach kwitnących drzew, krzewów zazwyczaj nastraja nas bardzo optymistycznie. Mamy więcej energii chociażby na długie spacery z psem. Niestety w trawach, krzewach, a nawet na drzewach czyhają na nas i na naszych pupili kleszcze. Jednym ze sposobów ochrony przed nimi są krople. Jakie wybrać by były skuteczne? Jak stosować? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Plaga kleszczy coraz bardziej uciążliwa!

Zimy w Polsce są coraz krótsze i mniej mroźne. Z tego powodu kleszcze aktywnie zaczynają poszukiwać swoich żywicieli o wiele wcześniej niż to się przyjęło. Wystarczy 7 stopni powyżej zera, aby pajęczaki się uaktywniły. Nie mówimy więc o początku wiosny, ale nawet o końcówce zimy, aż do pierwszych przymrozków, a więc okolicach listopada! Powstaje więc pytanie czy w takim razie nie lepiej zabezpieczać naszego psa przed kleszczami przez cały rok? Odpowiedź brzmi – można. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby stosować krople przez cały rok.

kiedy kleszcze atakują psy

Krople Line on a spot on

"Line on" to krople na kleszcze dla psów, które są aplikowane bezpośrednio na skórę psa, podobnie jak krople "spot on". Jednakże, w przeciwieństwie do kropli "spot on", "line on" to krople, które wchłaniają się do skóry i uwalniają substancję aktywną w sposób stopniowy przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dzięki temu zapewniają dłuższą ochronę przed kleszczami i innymi pasożytami.

"Spot on", z drugiej strony, to krople, które nakłada się na skórę psa w okolicach karku, pleców lub nasady ogona. Działają one poprzez stopniowe uwalnianie substancji aktywnej, która pochłonięta przez skórę i rozprzestrzeniona przez ciało psa działa na pasożyty takie jak kleszcze, pchły czy larwy komarów.

Podsumowując, obie formy kropli na kleszcze dla psów (line on i spot on) działają w podobny sposób, poprzez stopniowe uwalnianie substancji aktywnej, która chroni psa przed kleszczami i innymi pasożytami. Jednakże "line on" uwalnia substancję aktywną przez dłuższy czas, zapewniając dłuższą ochronę, podczas gdy "spot on" działa przez okres kilku tygodni i wymaga regularnego stosowania.

 

Krople na kleszcze w pipetkach – co znajdziemy w środku

Popularne dostępne w sklepach zoologicznych krople na kleszcze to preparaty spot on lub line on.

Biorąc na warsztat skład kropli pierwsze nad czym warto się pochylić jest rodzaj użytej substancji czynnej. Mimo, że olejki i wyciągi z ziół cieszą się coraz większą popularnością – obecność ich bez żadnych innych substancji czynnych w składzie nie jest wystarczająca. Najczęściej w preparatach znajdziemy permetrynę, fipronil, flumetrynę, imidakloprid, amitrazę. Wszystkie wymienione zostały przebadane i wykazują działanie kleszczobójcze

Ważna uwaga – istnieją preparaty, które mogą być jednocześnie stosowane u psów i kotów, jednak absolutnie zakazane jest stosowanie tych na bazie peremtryny. Więcej o tym przeczytacie w artykule: link 

reklama krople przeciwko kleszczom dla psów

Czy krople przeciwko kleszczom są skuteczne?

Jak dokładnie działają krople? Kiedy krople na kleszcze są aplikowane na skórę psa, substancje aktywne rozprzestrzeniają się po jego ciele, dzięki czemu chronią go przed atakiem kleszczy. Gdy kleszcz zetknie się z psem, substancje aktywne przyczepiają się do jego ciała i zabijają lub hamują jego rozwój, co uniemożliwia mu przytwierdzenie się do skóry i odżywianie się krwią psa.

Niektóre krople na kleszcze mają także działanie odstraszające, które powoduje, że kleszcze unikają kontaktu z psem i nie przytwierdzają do jego skóry. Działanie odstraszające polega zwykle na wydzielaniu zapachu, który jest nieprzyjemny dla kleszczy i powoduje, że omijają one psa.


A co jeśli mimo aplikacji kropli, znaleźliśmy u naszego psa kleszcza? Nie należy panikować, ponieważ takie sytuacje się zdarzają. Nie ma metody, która zabezpieczy naszego czworonoga w 100% przed ukąszeniem. Jeżeli aplikacja przebiegła prawidłowo i nie minął termin działania preparatu na 80% kleszcz został porażony i martwy. W takim momencie szansa na chorobę odkleszczową jest marginalna. A co jeśli kleszcz jest żywy? Po znalezieniu 2-3 takich osobników należy udać się do lekarza weterynarii w celu zweryfikowania czy przebyta wcześniej przez psa choroba związana z kleszczami nie uodporniła organizmu psa przed środkami czynnymi preparatu.

 

Od czego zależy skuteczność kropli przeciwko kleszczom?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy – wiele zależy od substancji czynnej jaka została użyta w preparacie. Jednak coraz więcej ogólnodostępnych środków ma przeprowadzane badania sprawdzające działanie przed wypuszczeniem ich na rynek. Dlatego też warto takiej właśnie informacji szukać na opakowaniu podczas zakupu. Kolejna sprawa to sposób użycia preparatu. Tak, nasze działanie ma wpływ na skuteczność kropli! Jak dokładnie? Po pierwsze regularność. Wybierając krople należy sprawdzić deklarację producenta pod kątem czasu skuteczności. Najczęściej spotkamy krople, które działają 3 lub 4 tygodnie. Dlatego warto zaznaczyć w kalendarzu przypomnienie i po wyznaczonym czasie zaaplikować kolejną dawkę kropli już 3-4 dni wcześniej, przed zakończeniem działania poprzedniej. Aplikacja to kolejna ważna rzecz. We wcześniejszej części artykułu wyjaśniliśmy, jak działają krople. Wiemy więc, że substancje czynne muszą wchłonąć w skórę psa. Dlatego  należy zadbać, aby krople zaaplikować po odchyleniu sierści psa bezpośrednio na gołą skórę.
3 dni po aplikacji, to minimalny okres w jakim możemy wykąpać psa. Kolejna rzecz to szampon – omijamy raczej te o działaniu przeciwłojotokowym, ponieważ może on nadmiernie osuszyć z łoju sierść psa  i tym samym obniżyć skuteczność kropli.

 

Czy kleszcz u psa jest naprawdę tak niebezpieczny?

To pytanie z pewnością zadaje sobie właściciel czworonoga, jeżeli od dawna nie widział u swojego psiaka żadnego pasożyta. Jak mówi powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć! Oczywiście nie każdy kontakt kleszcza doprowadzi do poważniej choroby. Tak jak u ludzi. Jednak jeżeli już dojdzie do zakażenie przebieg choroby i leczenie jest bardzo uciążliwe.
Inna sprawa jest taka, że nie zawsze musimy widzieć kleszcza od razu – nawet jeśli regularnie po każdym spacerze przeglądamy sierść pupila (co powinniśmy robić!). Stadium rozwojowe kleszcza takie jak nimfy czy larwy są zazwyczaj ciężkie do wyłapania. Forma którą najczęściej znajdujemy – czyli dorosły, wyraźnie opity kleszcz – jest po 2-3 dniach od wbicia się w skórę psa.
Ważne jest również nasze bezpieczeństwo. Kleszcze bardzo łatwo emigrują. Szczególnie więc jeżeli nasze psy przebywają z nami w domu lub najzwyczajniej w świecie tulą się do nas – możemy i my i nasi domownicy łatwo „złapać kleszcza”.

Kategoria: